15 lat „niskiej podłogi” w Łodzi

12 września 2009 ulicami Łodzi odbył się przejazd okolicznościowy zorganizowany z okazji 15 lat od wprowadzenia przez MPK Łódzki do eksploatacji pierwszych autobusów posiadających niską podłogę – Mercedesów O405N1. Bezpłatna wycieczka odbyła się rocznym Solarisem #1850. Na miejsce zbiórki wyznaczone na ulicy Tramwajowej dotarłam zacnym pojazdem – tramwajem typu 803N #6 obsługującym objazdowe 43/2. Oczekując na przybycie imprezowego autobusu wypatrzyłam prototyp Solarisa Tramino będący w ostatniej fazie montażu.

Konstal 803N Tramwajów Podmiejskich jako 43/2 - mój środek transportu na miejsce zbiórki. Za filarami prototypowy Solaris Tramino dla Poznania. Imprezowy Solaris #1850 na miejscu zbiórki. Imprezowy Solaris #1850 na miejscu zbiórki.

Pierwszy, krótki fotostop odbył się na Placu Wolności. Zainteresowanie uczestników przyciągnął również przewożony na pulpicie model.

Fotostop na Placu Wolności. Solarisy dwa.

Kolejny odbył się na ulicy Wólczańskiej przy pięknej Willi Leopolda Kindermanna.

Solaris #1850 pod Willą Leopolda Kindermanna. Solaris #1850 pod Willą Leopolda Kindermanna.

Po czym udaliśmy się na ulicę Piotrkowską pod kamienicę numer 149.

Fotostop na ulicy Piotrkowskiej. Fotostop na ulicy Piotrkowskiej. Fotostop na ulicy Piotrkowskiej.

Kolejnym odwiedzonym miejscem był Plac Niepodległości.

Wycieczkowy autobus na Placu Niepodległości. Autosan H9 jako PKS do Rzgowa. Linia 2 w sróconej relacji do Placu Niepodległości. Detale Solarisa #1850. Detale Solarisa #1850. DSCF8932 Mercedes #2870.

Pierwszą zajezdnią w Łodzi, która otrzymała niskopodłogowe pojazdy, była zlikwidowana już w momencie wycieczki zajezdnia przy ulicy Kraszewskiego. Był to kolejny punkt wycieczki, gdzie odbyły się dwa fotostopy. Pierwszy przy bramie wjazdowej od strony Kraszewskiego.

Solaris #1850 pod zlikwidowaną Zajezdnią Kraszewskiego. Główna hala zlikwidowanej Zajezdni Kraszewskiego.

Drugi, krótszy, odbył się na ulicy Kilińskiego po czym wjechaliśmy zwiedzić bez zatrzymania teren byłej zajezdni.

Solaris #1850 pod zlikwidowaną zajezdnią Kraszewskiego. Teren zlikwidowanej Zajezdni Kraszewskiego. Teren zlikwidowanej Zajezdni Kraszewskiego. Teren zlikwidowanej Zajezdni Kraszewskiego. Teren zlikwidowanej Zajezdni Kraszewskiego.

Zakończenie imprezy odbyło się na ulicy Tramwajowej.

Koniec imprezy - ulica Tramwajowa. Koniec imprezy - ulica Tramwajowa. Solaris #1850 udaje się do zajezdni.