Noc Świętojańska 2005 na Gnieźnieńskiej Kolei Wąskotorowej


Warning: Undefined array key "width" in /profiles/m/me/meg/megami/megami.cba.pl/wp-content/plugins/nice-youtube-lite/niceYouTubeLite.php on line 150

Warning: Undefined array key "aspect_ratio" in /profiles/m/me/meg/megami/megami.cba.pl/wp-content/plugins/nice-youtube-lite/niceYouTubeLite.php on line 151

Tradycją Gnieźnieńskiej Kolei Wąskotorowej były organizowane regularnie co roku różne cykliczne imprezy. Pod koniec czerwca odbywał się przejazd z okazji obchodzonej kilka dni wcześniej Nocy Świętojańskiej bądź inaczej Nocy Kupały. Na stację w Gnieźnie dotarłam autobusem PKS. Na miejscu zastałam smutny widok – stojący pociąg rozbiórkowy.

Wagon 3Aw w składzie pociągu rozbiórkowego. Węglarka załadowana gazami technicznymi do cięcia szyn. Przygotowany wcześniej pociąg wycieczkowy. Zgromadzone na stacji wagony transportery serii Tddyyhp. Jedna z wielu węglarek Wddx. Zdekompletowana węglarka Wddx na stacji Gniezno Wąskotorowe. Tonący w roślinności wagon transporterowy Tddyyhp. Wagon kryty typu Kddx. Kolejny "chowany" w roślinności zdekompletowany transporter. Lokomotywa Lxd2-369 z pociągiem specjalnym. Rachela czyli MBxd1-201. Brankard serii Fxh. Zgromadzone na torach postojowych wagony towarowe. Burta wagny 3Aw, widoczny przydział z lat osiemdziesiątych do Zbierska. Drezyny ręczne kiwajki.

Jeszcze na terenie Gniezna zatrzymujemy się zabrać spóźnialskich i udajemy się do Witkowa.

Spóźnialscy pasażerowie. Tuż przed końcem Gniezna. Na stacji w Witkowie. Lxd2-369 na tle witkowskiego dworca.

Powidz – krótki postój i kolejna okazja na wykonanie zdjęć.

Obowiązkowy kadr na lokomotywę na tle jeziora. Lxd2-369 w Powidzu.

Nieco dłuższy postój ma miejsce na terenie wojskowego ośrodka wypoczynkowego w Przybrodzinie.

Lxd2-369 w Przybrodzinie. Na plaży w Przybrodzinie. Kto postawił tutaj tą cholerną tojkę? Widok z lokomotywy na wojskowy ośrodek wypoczynkowy. Jedziemy przez drugą plażę w Przybrodzinie.

Na odcinku do Anastazewa trwa klasyczna walka z piachem.

Postój na odkopanie  szyn. Jedzieny. Stoimy po raz kolejny. Zaraz ruszamy. Kierunek - Anastazewo.

W Anastazewie odbywa się oblot składu. Jego długość wymaga przeciągania wagonów przy pomocy liny.

Lxd2-369 pod parowozownią w Anastazewie. Właściwie już na torach Sompoleńskiej Kolei Dojazdowej. Przeciąganie składu. Pociąg prowadzony Lxd2-369 na stacji Anastazewo.

Powrót do Przybrodzina odbywa się bez większych przestojów, dalsze fotografowanie uniemożliwia zmierzch i brak jeszcze statywu.
Między Anastazewem i Przybrodzinem. Między Anastazewem i Przybrodzinem. Zmierzch na stacji Przybrodzin. Zmierzch na stacji Przybrodzin.

Do Witkowa, gdzie kończę udział w imprezie, docieramy około 3 nad ranem.

Na koniec nagranie video z wycieczki.