Pyra 2004 na dwa czajniki czyli Gnieźnieńską Koleją Wąskotorową do Powidza i Witkowa z dwoma parowozami Px48

Pociągi specjalne do Powidza i Witkowa prowadzone dwoma parowozami Px48 czyli zakończenie sezonu turystycznego 2004 na Gnieźnieńskiej Kolei Wąskotorowej. Ostatni dzień parowozu Px48-1754 pod parą. Parowóz ten właściwie jeździł jedynie przez pół roku po naprawie głównej po czym został sprzedany do Hiszpanii. Px48-1785 miał nieco więcej szczęścia i jeździł na kolejce jeszcze prawie 10 lat, po czym został sprzedany na pomnik do Wrześni. Przed odjazdem fotografowałam w porannym słońcu formowanie obu składów.

Odstawiona lokomotywa spalinowa Lxd2-313. Niewielka część zgromadzonych na stacji Gniezno Wąskotorowe nieeksploatowanych już wagonów towarowych. Px48-1754 pod halą parowozowni. Px48-1754 pod halą parowozowni. Px48-1754 pod halą parowozowni. Px48-1785 pod halą parowozowni. Px48-1785 pod halą parowozowni. Oba pociągi przygotowane do odjazdu.

Pierwszy postój miał miejsce w Niechanowie. Mnie zainteresował wagon kryty typu saksońskiego.

Wagon kryty typu saksońskiego. Parowóz Px48-1754 na tle pudła wagonu dwuosiowego.

Następnie pociąg dotarł do Witkowa, gdzie po raz drugi dzisiejszego dnia doszło do spotkania obu składów. Tutaj odbywał się festyn.

Witkowo, przejazd przez ulicę imienia działacza komunistycznego Nikołaja Grigorijewicza Dworcowa. Widok z rampy na nasz pociąg. W tle witkowski GS. Drugi skład prowadzony parowozem Px48-1785 dotarł do Witkowa. Spotkanie obu pociągów na stacji Witkowo. Spotkanie obu pociągów na stacji Witkowo. Spotkanie obu pociągów na stacji Witkowo.

W dalszą drogę ruszył tylko nasz pociąg. Na stacji w Powidzu odbył się oblot składu.

Manewry na stacji w Powdzu. Manewry na stacji w Powdzu. W tle widoczne jezioro Powidzkie. Manewry na stacji w Powdzu. Manewry na stacji w Powdzu. Manewry na stacji w Powdzu. Manewry na stacji w Powdzu. IMG_0025

W Witkowie zakończyłam udział w imprezie i udałam się do rodziny na nocleg.

Dwa pociągi parowe na stacji w Witkowie. Dwa pociągi parowe na stacji w Witkowie. Dwa pociągi parowe na stacji w Witkowie.